Inak povedané – prečo všetci milujeme škandinávsky dizajn. Škandinávsky štýl už od začiatku 20. storočia pravidelne fascinuje svojimi útulnými miestnosťami, jednoduchým – no na druhej strane rafinovaným dizajnom a taktiež aj svetlými a sviežimi priestormi. 

Jeho estetika spája zmysel minimalizmu s maximálnou funkčnosťou, a preto ak ste jednoznačným zástancom príslovia „menej je vždy viac“, môžete si byť istý, že daný dizajn bude vašou šálkou kávy. Aké sú však jeho základné znaky?

1) Svetlé podlahy

Podlahy dokonalého škandinávskeho interiéru musia byť jednoznačne drevené. Ideálom sú svetlé podlahy s typickým pozdĺžnym „žilkovitým“ dizajnom a drobnými nedokonalosťami na svojom povrchu.

Takýto typ podláh sa v rámci škandinávskych interiérov využíva v každej jednej miestnosti okrem kúpeľne (do ktorej ju však možno zakomponovať taktiež). 

2) Biela farba

Je všeobecne známym faktom, že škandinávske krajiny si z dôvodu svojej geografickej polohy nemôžu vychutnávať krásne a dlhé slnečné dni. Slnko v nich totižto svieti iba niekoľko hodín denne, a preto sú škandinávske domovy zariaďované v čo možno najjasnejších variáciách. Preferovanými sú teda predovšetkým biele steny a jemné neutrálne odtiene.

Aj napriek tomu, že sa súčasné trendy začínajú orientovať skôr na ponurejšie farebné odtiene (výsledkom čoho sú tmavé a pomerne výrazné interiéry), stále je skvelou voľbou rozhodnúť sa aj pre svetlý a svieži domov, ktorého základom sú biele alebo béžové steny. Tie je navyše možné považovať aj za jeden z tých najtrendovejších prvkov škandinávskeho dizajnu z roku 2018. 

3) Farebné akcenty

Je možné konštatovať, že škandinávske dizajny nie sú v žiadnom prípade farebnými. Aj napriek tomu sa v nich však môže vyskytnúť viacero výrazných prvkov, ktoré interiér patrične oživia. Často sa práve takýmito prvkami stávajú dekoračné doplnky, ako domáce spotrebiče, rôzne látky, či vankúše. Ich farebné odtiene sa môžu pohybovať v širokej škále od tých pastelových, až po výrazné.

V súčasnosti je navyše viditeľným trendom to, že Škandinávci natierajú steny svojich domácností tlmenými farbami, ako napríklad odtieňmi zelenej, či modrej. Nemenej častými sú však aj zaujímavé zemité odtiene.

4) Grafika a nástenné umenie

Aké prvky sú v rámci škandinávskeho domova tými najobľúbenejšími? No predsa potlače a grafika.

Zavesené na stene buď osobitne alebo v menších zhlukoch (vytvárajúc dojem galerijnej výstavy), umiestnené na nábytku, či vyobrazené na podlahe – kreativite sa medze nekladú. Jediné, čo pre ich vhodné umiestnenie potrebujete, je získať dostatok inšpirácie. To sa vám pritom jednoducho podarí napríklad dôkladným preštudovaním viacerých blogov škandinávskeho dizajnu. Nájdete na nich totižto nespočetné riešenia a nápady na dekoráciu svojho domova, a to dokonca aj s fotografickými rámčekmi a obrázkami.

5) Najprv funkčnosť, potom forma

V škandinávskych domovoch je pravidlom, že forma nasleduje funkčnosť. Práve preto sa často stáva, že ak jediná odhalená žiarovka postačí na dostatočné osvetlenie celej izby – potom len tú jednu odhalenú žiarovku v miestnosti aj nájdete. V škandinávskych interiéroch je rovnako možné nájsť aj kopu kníh slúžiacu ako nočný stolík, alebo aj steny, ktoré bývajú často ozdobené rôznymi citátmi (vďaka ktorým sa každý deň odštartuje v dobrej nálade). Tým, ktorí majú škandinávske „cítenie“ v krvi je teda skutočne čo závidieť. 

6) Moderný nábytok z polovice storočia

V snahe získať nádherný škandinávsky interiér sa pri výbere nábytku jednoznačne zamerajte na moderný nábytok pochádzajúci z polovice storočia. Jeho jednoduché a čisté línie, v kombinácii s prírodnými farbami, sú totižto ideálom, ktorý je pre každý dobrý škandinávsky interiér nevyhnutnosťou.

7) Záclony? Nie, vďaka

V škandinávskych interiéroch nie sú záclony potrebné ani prinajmenšom. Aj keď mnohým môže pripadať takýto život bez záclon v domácnosti zvláštny, ba až nepríjemný, v prípade Škandinávcov (ale aj Talianov) ide v podstate až o nevyhnutnosť.  

8) Kuchyňa je osobitnou miestnosťou

Zatiaľ čo v talianskych domácnostiach sú kuchyne zvyčajne špeciálnym priestorom, ktorý okrem prípravy pokrmov slúži aj ako „obývací priestor“ so sedačkou a kreslami, v škandinávskych domovoch má kuchyňa stále svoju vlastnú miestnosť, ktorá disponuje výhradne jedinou funkciou.

Aj keď to znie bláznivo, tak vedzte, že „osobitné“ kuchyne je ešte stále možné nájsť aj v menších interiéroch.

9) Tradícia škadinávskeho dizajnu

Pri hlbšom a dôkladnejšom štúdiu škandinávskeho dizajnu dôjdete k poznaniu, že v súčasnosti už existuje neskutočné množstvo dizajnérskych značiek, ktoré vyrábajú produkty práve v tomto štýle.

Ide o návrhárov ako z polovice storočia, ktorí sú aktuálne nesmierne populárnymi osobnosťami (napríklad Hans Wagner, Alvar Aalto a Arne Jacobsen), tak aj o súčasné popredné dizajnérske značky. 

Pri pohľade na súčasný trh a vznikajúci dopyt je možné uviesť, že škandinávsky dizajn stále dominuje dizajnérskej scéne a len ťažko sa dá predpovedať to, či s tým vôbec niekedy prestane. 

10) Zeleň nepatrí len do exteriéru

Akonáhle je počasie príliš chladné na to, aby rastliny v záhrade prežili a Škandinávci v nej zasa pracovali, deje sa to, že všetkú svoju zeleň jednoducho prenášajú do svojich domov. Preto je dnes na internete možné nájsť obrovské množstvo nádherných spôsobov toho, akými do svojho interiéru zakomponovať aj rastliny.