Škandinávsky dizajn je v súčasnosti nesmierne diskutovaným štýlom. Často sa s ním stretávame ako na sociálnych sieťach, tak aj na dizajnérskych blogoch a rovnako aj v našich obľúbených časopisoch. Avšak aj napriek tomu, že je v súčasnosti považovaný za jeden z tých najobľúbenejších, mnoho ľudí stále nepozná jeho skutočný význam a pravidlá, ktorými sa riadi.
Vznik škandinávskeho dizajnu
Škandinávsky dizajn vznikol v 30. rokoch minulého storočia. Svojim vznikom reagoval na rapídnu zmenu celého sveta, ktorá prišla koncom 19. storočia v podobe známej priemyselnej revolúcie. Tá totižto okrem iného spôsobila aj celospoločenský strach z toho, že vo všetkých aspektoch života v čoraz väčšej miere začali odvracať od priemyslu, smerom k prírode. Na svojej popularite však tento dizajn začal naberať až v 50. rokoch 20. storočia. Jedným z prvých veľkých krokov, smerujúcich k vytvoreniu celosvetového povedomia o ňom, bolo vytvorenie ocenenia s názvom „Lunningova cena“, ktoré je vo svojej podstate obdobou Nobelovej ceny. Narozdiel od nej sa však netýka vedeckého výskumu, či technického objavu – ale škandinávskeho dizajnu. Toto ocenenie bolo pomenované po Frederikovi Lunningovi, ktorý pôsobil v New Yorku a bol právom považovaný za najväčšieho importéra dánskeho dizajnu do USA. Dané ocenenie bolo po prvý krát udelené v roku 1951 a následne každý ďalší rok až do roku 1970.
Je však možné konštatovať, že krátko po vytvorení tohto ocenenia uzrel škandinávsky dizajn svojho šampióna. Stala sa ním talentovaná dizajnérka so značným vplyvom na spoločnosť, pôsobiaca ako editorka vtedajšieho magazínu House Beautiful. Jedná sa o Elizabeth Gordonovú, ktorá škandinávsky dizajn považovala za alternatívu k nacisticko-fašistickej dizajnérskej ére. Nazývala ho „demokratickým, prirodzeným, minimalistickým a intímnym“ štýlom, ktorý sa podľa jej slov zameriaval na „domov a rodinu – nie na štát“. V roku 1954 vytvorila cestovateľskú výstavu s názvom „Dizajn v Škandinávii“, ktorá v Spojených štátoch a Kanade z neho prezentovala to najlepšie. Pôsobila v rozmedzí rokov 1954-1957 a mnohých Američanov a Kanaďanov očarila dizajnmi inšpirovanými prírodou a klímou škandinávskeho regiónu, ktoré oceňovali aspekt „každodennej krásy“.
Do povedomia sa však škandinávsky štýl dostal aj vďaka mnohým ďalším talentovaným dizajnérom, akými boli napríklad Alvar Aalto, Hans Wegner, Arne Jacobsen, Eero Arnio a taktiež aj Ingvar Kamprad, ktorý je rovnako zakladateľom bytového maloobchodného reťazca IKEA.
Inšpirovaný je prírodou a klimatickými podmienkami
Severské štáty disponujú počas zimy maximálne siedmimi hodinami slnečného svitu a preto je dobré osvetlenie jedným z najdôležitejších aspektov priestoru. Na základe lásky obyvateľov Škandinávie k prírode, svetlé drevené podlahy ostávajú bez nadbytočných kobercov. V snahe priniesť kúsok prírody aj do interiéru sú navyše častou voľbou škandinávskych dizajnérov aj živé rastliny, ktoré priestor príjemne oživia.
Aké sú základné prvky škandinávskeho dizajnu?
Škandinávsky dizajn sa zameriava na čisté a jednoduché línie v spojení s funkčnosťou bez toho, aby pre to obetoval krásu. V izbe zariadenej v danom štýle preto nie je možné nájsť žiadne nadbytočné predmety a dekorácie. Miesto toho sa v nich nachádza množstvo prírodných materiálov a „demokratický prístup“ . Vo svojej podstate sa tak škandinávsky dizajn do značnej miery podobá minimalizmu, ktorý tvrdí, že „menej je vždy viac“. Aj napriek viacerým podobnostiam či už s minimalizmom, modernizmom alebo súčasným dekoratérstvom, však disponuje mnohými prvkami, ktoré z ich definícií jednoznačne vybočujú. Škandinávsky dizajn sa navyše usiluje aj o to, aby mal k dobrému dizajnu prístup každý, nielen spoločenská elita.
Vylepšenie každodenného života je základným princípom
Podstatou celého štýlu je snaha o vylepšenie každodenného života. Rovnako však v škandinávskych miestnostiach nenájdete žiadne prvky, ktoré by priestor akýmkoľvek spôsobom zaťažovali. Klasický interiér tohto typu tak predstavuje priestor s bielymi stenami, farebná paleta v zemitých odtieňoch a prírodné materiály ako drevo, či kameň. Nábytok je maximálne funkčným a veľké okná nedisponujú žiadnymi úpravami, či doplnkami navyše.
Vďaka textúre nepôsobí miestnosť stroho
Minimalizmus je svojimi kritikmi často považovaný za chladný a príliš strohý štýl, no škandinávsky dizajn sa takýmto kritikám úspešne vyhýba. Tajomstvom jeho úspechu je vytváranie príjemného tepla a útulnosti v priestore, prostredníctvom textílií miesto toho, aby priestor zaplavil nadbytočnými dekoráciami a ďalšími nepotrebnými predmetmi. Jemné látky, akými sú napríklad ovčia koža, vlna a mohér, sú v chladných klimatických podmienkach nevyhnutnosťou, preto sú jednou zo základných častí daného štýlu taktiež. Priestoru (nielen v škandinávskych krajinách) však dodávajú aj zaujímavý vizuálny akcent.
Farebná paleta je neutrálna
Neutrálne a svetlé farby sú základom každého škandinávskeho priestoru, nakoľko prirodzené svetlo (ktoré vhodne odrážajú) je v nordických domovoch skôr vzácnosťou, ako pravidlom. Pravá škandinávska paleta tak zahŕňa nie viac ako štyri kľúčové odtiene, ktoré sa do veľkej miery opierajú o biele a svetlé odtiene iných farieb. V snahe vyhnúť sa „obyčajnosti“ interiérov sa však do takýchto paliet začali postupom času pridávať aj iné farby, ktoré vedia miestnosti dodať prirodzený akcent.
Stále však ide o pomerne nevýrazné farby zemitých tónov, akými sú napríklad tmavomodrá, tmavozelená, sivá, staroružová a hnedá farba. Ich výber pritom nie je náhodný. Perfektne sa totižto dopĺňajú s prírodným drevom, ktoré je pre škandinávsky dizajn takmer nevyhnutnosťou.
Škandinávsky dizajn a nábytok
Okrem toho, že daný dizajn ovplyvňuje spôsob, akým zariaďujeme svoje interiéry, rovnako je známy aj tým, že do značnej miery prispel k tvorbe dizajnu súčasného nábytku. Vzhľadom na to, že bývanie v škandinávskych krajinách bolo v čase zrodu daného štýlu pomerne drahé a malé, implementovanie multifunkčného nábytku do domácností bolo nielen vhodné, no vo svojej podstate aj nevyhnutné. Takéto prvky však v dizajne ostali až do súčasnosti a preto je v mnohých interiéroch škandinávskeho štýlu možné nájsť napríklad konferečné stolíky slúžiace aj ako úložné priestory, či lavice so zabudovanými zásuvkami.
Hygge je stavom mysle, nie typom dizajnu
Od roku 2016, kedy sa slovo „hygge“ dostalo do povedomia verejnosti, sa často stáva, že je interpretované nesprávne. Dánske slovo spojené s útulnosťou totižto nie je dizajnérskym štýlom a už vôbec nepredstavuje škandinávsky štýl. Ide skôr o stav mysle, ktorý sa obyvatelia Škandinávie usilujú dosiahnuť. Je síce pravdou, že sa k nemu môžete dopracovať aj prostredníctvom implementovania škandinávskeho štýlu do svojej domácnosti, no v žiadnom prípade to neznamená, že by sa jednalo o synonymá.
Všetko je o rovnováhe
Rovnako často, ako Švédi využívajú myšlienku hygge, používajú aj slovo „lagom“, ktoré doslova znamená „nie veľa, nie málo“. V podstate tak ide o snahu docieliť rovnováhu. V praxi sa to prejavuje napríklad začlenením mnohých textílií do miestnosti v podobe ovčej kože, plátených vankúšov a vrstvených kobercov (čím sa docieli zmiešaný a uvoľnený dojem), zatiaľ čo nábytok a dekorácie ostanú v minimalistickej a uhladenej rovine.
Prečo je škandinávsky štýl tak obľúbený?
Časť jeho atraktívnosti spočíva v tom, ako na ľudí pôsobí. Čistý, no teplý dizajn, ktorý sa sústredí na ostré kontrasty a bielu farbu, robí ľudí šťastnými. Rovnako aj prehľadnosť, príroda a dostatok jasu v miestnosti evokuje pokoj, ktorý v životoch mnohých ľudí v súčasnosti chýba. Na základe toho sa tak po stresujúcom dni v práci javí návrat do vzdušného a pozdvihujúceho domova (bez rozmerného nábytku a neporiadku) obzvlášť príťažlivo.
Aké sú jeho vyhliadky do budúcna?
V prípade dizajnu je možné hovoriť o štýloch, ktoré sú obyčajnými trendami a o štýloch, ktoré sú jednoducho nadčasové. Škandinávsky štýl pritom rozhodne patrí do skupiny číslo dva. Jeho krása je totižto neskutočne všestranná. Jednoduchá estetika škandinávskeho štýlu navyše znamená, že dokáže bez problémov zapadnúť do takmer akéhokoľvek iného štýlu a éry, zatiaľ čo jeho umelecké a organické tvary dodávajú miestnostiam potrebný akcent dramatickosti.
Svoj domov tak môžete zariadiť v škandinávskom štýle buď úplne, alebo do neho len zakomponovať niekoľko jeho kúskov. V každom prípade bude pôsobiť štýlovo a moderne už navždy. Dôležitým ale je, aby ste každému predmetu v miestnosti zabezpečili dostatok priestoru. Na základe toho totižto dosiahnete nielen organizovaný interiér, ale taktiež aj možnosť omnoho jednoduchšieho oceňovania každého z jeho prvkov.