Je zrejmé, že najatím interiérového dizajnéra pridáte k svojim renovačným výdavkom ďalšiu položku navyše, no potenciálne benefity z toho plynúce sú neoceniteľné.

Definuje váš štýl

S aplikáciami ako Pinterest a Instagram v súčasnosti máme doslova milióny inšpiratívnych dizajnérskych fotografií na dosah ruky. Problém, na ktorý však vlastníci domov narážajú je ten, že často sa zamilujú do príliš veľa odlišných štýlov naraz. Jedného dňa sa tak môžete rozhodnúť, že chcete tradičnú kuchyňu zariadenú v rustikálnom štýle, no na druhý deň uvidíte nádhernú modernú kuchyňu a svoj dovtedajší názor v okamžiku zmeníte od základov. To sa pritom môže stávať stále dokola až dôjdete k tomu, že sa nebudete vedieť rozhodnúť vôbec. 

Interiérový dizajnér však má schopnosť pomôcť vám definovať váš štýl a následne ho aj vhodne začleniť do dizajnérskeho plánu. Tým, že sa pýta správne otázky a predvedie všetky potenciálne možnosti, vám v konečnom dôsledku jednoznačne pomôže s finalizáciou dizajnérskeho konceptu, ktorý bude presne podľa vašej chuti a navyše bude ladiť aj s vašou osobnosťou a životným štýlom.

Pomôže vám zjednodušiť proces

Nádherné obrázky pred a po renováciách na sociálnych sieťach a v obrovskej miere upravené a vylepšené televízne šou vytvárajú domnienku, že tvorba domáceho dizajnu je malinou. Realita je však iná. Navrhovanie a dekorovanie domu je dlhým a obtiažnym procesom, ktorý začína objednávaním jednotlivých kúskov, pokračuje komplikovaným riadením dodávateľov a najímaním profesionálnych služieb – a konči pri neustálom a dôkladnom sledovaní svojho rozpočtu. 

V prípade, že si však najmete interiérového dizajnéra, bude to on, kto sa o všetky komplikované každodenné operácie postará. Proces, ktorý by tak bol za obvyklých podmienok extrémne stresujúcim a časovo náročným, sa akoby mihnutím čarovného prútika stane nesmierne zábavným, jednoduchým a kreatívnym zážitkom. Skvelou správou je pritom to, že dobrí dizajnéri sa so všetkými starosťami a prípadnými problémami vysporadúvajú takpovediac „za pochodu“, čím vám umožňujú sústrediť sa na vlastné problémy, ktoré vás zaťažujú. Vašou jedinou úlohou preto bude zamerať sa iba na konečný výsledok, ktorým bude nádherný domov.

Prístup ku kvalifikovaným profesionálom a dodávateľom

Ak ste si niekedy najímali maliara, inštalatéra, alebo stolára – potom dobre viete, aké náročné je nájsť zodpovednú a šikovnú osobu. Celý proces pritom môže zabrať niekoľko hodín prehliadania recenzií, radenia sa s priateľmi a vyberania osoby, ktorej odovzdáte všetku svoju dôveru. Akonáhle si však najmete interiérového dizajnéra, o spomínané záležitosti sa nemusíte starať vôbec. 

Každý dizajnér totižto disponuje zoznamom preferovaných firiem a ľudí, na ktorých sa môžete bez obáv spoľahnúť, pretože pre váš projekt vykonajú skutočne kvalitnú prácu. Navyše, práve títo ľudia sa s vašim dizajnérom dokážu dohodnúť aj na lepšej cene za svoje služby, nakoľko je viac než pravdepodobné, že ich to povedie k ďalším projektom do budúcna.

Profesionálne a nádherné výsledky

Najočividnejším dôvodom pre najatie interiérového dizajnéra je logicky navrhnutie a zariadenie interiéru. Je pritom možné konštatovať, že trénované oko a vzdelanie interiérového dizajnéra sú doslova nevyhnutnými v snahe dosiahnuť výsledok, ktorý bude rovnako nádherný ako všetky inšpiratívne fotografie na Pintereste. Existuje mnoho šikovných prvkov, ktoré je možné využiť pre dekoráciu miestnosti, pričom práve interiérový dizajnér vás nimi môže múdro previesť. Rovnako vás môže nasmerovať správnym smerom pri vykonávaní rozhodnutia o umiestnení nábytku, úprave a veľkosti okien, o veľkosti kobercov, či o správnom naaranžovaní umeleckých kúskov. 

Už žiadne otravné vrátenie objednaných predmetov a robenie chýb

Ako často sa vám stáva, že si objednáte niečo online a následne to musíte vrátiť späť, pretože ste objednali zlú veľkosť, nevhodnú farbu, alebo len preto, že daný produkt nevyzerá rovnako ako ste si predstavovali? Nanešťastie sú takéto dizajnérske chyby častým fenoménom. Celý proces objednávania a vrátenia tovaru je pritom nielen obrovským zabijakom času, ale taktiež je aj finančne náročným a frustrujúcim. Interiérový dizajnér však disponuje dostatočnými skúsenosťami a vzdelaním na to, aby vám pomohol urobiť tie správne rozhodnutia už na prvý pokus.

Dokončenie projektu

Akonáhle sa do domácich renovácií a projektov interiérového dizajnu púšťa človek na vlastnú päsť, často sa stáva, že práca ostane nedokončenou. Jednoducho sa totižto môžete rozptýliť inými problémami, či záležitosťami ako v rodinnom, tak aj v pracovnom živote a projekt vylepšenia domova sa posunie do úzadia. Dobrý interiérový dizajnér vás však prevedie celým projektom od jeho začiatku až po koniec. Bude s vami po celý čas až do tej poslednej minúty len aby sa uistil, že finálny výsledok bude skutočne taký, po akom ste túžili.

Navýšite hodnotu svojho domu

Interiérový dizajnér vám pomôže vykonať len tie najlepšie rozhodnutia týkajúce sa vášho domova, ktoré v konečnom dôsledku povedú k jeho zvýšenej hodnote. To je predovšetkým pravda v prípade, ak spoločne navrhujete a renovujete kuchyňu alebo kúpeľnu, nakoľko práve tieto dve miestnosti sú na renováciu finančne najnáročnejšími. Na druhej strane sú ale aj miestnosťami, ktoré môžu vašej nehnuteľnosti pridať na hodnote. A práve váš interiérový dizajnér vás pritom prevedie všetkými materiálmi, povrchovými úpravami a doplnkami, ktoré úspešne prejdú testom času a rovnako oslovia širokú škálu budúcich potenciálnych kupujúcich.

Prístup k exkluzívnym predmetom

Interiéroví dizajnéri a ďalší profesionáli v tejto oblasti majú prístup k nábytku, látkam a doplnkom, ktoré bežnej verejnosti dostupné nie sú. Správny dizajnér pritom vie začleniť všetky takéto exkluzívne prvky do vášho priestoru a to dokonca iba za zlomok ich pôvodnej ceny. Aj napriek tomu, že dizajnéri si za kúpu takýchto predmetov často účtujú prémiové poplatky, suma ktorú vo finále zaplatíte, je často omnoho menšia, než pôvodná cena kupovaného predmetu. 

Najmite si preto dizajnéra s otvoreným a úprimným prejavom, ktorý vás bude pravdivo informovať o svojej vyjednávacej stratégii a spôsobe stanovenia ceny.

Okrem vyjednávania, vedomosti o veľkých výpredajoch a nie drahých, no stále kvalitných predajcoch, by tak mal váš dizajnér byť schopný rýchlo nájsť to, čo hľadáte a následne navrhnúť dom vašich snov s ľahkosťou, akú by ste sami nikdy nedosiahli. 

Nie ste v tom sami

V prípade, že pracujete na rozsiahlej renovácii, vysporiadavanie sa a práca s dodávateľmi, inšpektormi a ďalšími ľuďmi z priemyslu, môže byť pomerne odstrašujúca (a to predovšetkým v prípade, ak ide o vašu prvú skúsenosť s takýmto projektom). Interiérový dizajnér však môže stáť po vašom boku a okrem toho, že sa bude pýtať tie správne otázky, taktiež bude vedieť byť aj asertívnym človekom v prípade ak sa niečo nerobí tak, ako by sa malo. Dobrý dizajnér má totižto na mysli vždy iba váš najlepší záujem a preto sa uistí, že sa vaša vízia zrealizuje do posledného detailu.

Vhodné a unikátne nápady

Okrem navrhnutia nádherného priestoru vám však interiérový dizajnér dokáže pomôcť vyriešiť vaše problémy a navrhnúť ich unikátne riešenia. Či už pôjde o zmenu nevzhľadného kútika na útulný čitateľský priestor alebo o nájdenie tých správnych záclon pre rohové okná. 

Dizajnér sa bude na veci pozerať sviežim a objektívnym pohľadom a vždy tak bude pripravený prezentovať nápady, na ktoré by ste sami nikdy neprišli. 

Pomôže vám nájsť vaše vysnívané doplnky alebo vám ich pomôže vytvoriť

Aj keď váš talent nájsť na Instagrame štýlové dizajny domácností je nepochybne obrovský, skutočne vypátrať všetky kúsky nachádzajúce sa na daných inšpiratívnych fotografiách je talentom na o čosi vyššej úrovni. S interiérovým dizajnérom po svojom boku si však môžete byť istý, že všetku detektívnu prácu vykoná na 100% miesto vás. 

V prípade, že vami vysnívaný produkt neexistuje, interiérový dizajnér vám môže pomôcť pretaviť vašu víziu akýmkoľvek iným spôsobom do reality. 

Ide o investíciu, ktorá sa vyplatí

Je zrejmé, že nikto neplánuje predať svoj vysnívaný dom, ale niekedy to v živote inak nejde. Investovanie do dizajnu domu vám tak pomôže zaistiť si čistý zisk v prípade, ak sa budete musieť presťahovať. Najatím dizajnéra totižto dávate svojmu domovu okamžitú výhodu, nakoľko aj keď domy v susedstve môžu mať obrovské množstvo spální a kúpeľní, vy budete mať úplne novú nádhernú renovovanú kuchyňu a váš dom sa tak stane omnoho viac žiadaným, čím sa logicky zvýši aj jeho predajná cena.